Parlamentarii au inițiat procedura de suspendare a președintelui aflat ilegal în funcție
Partidul AUR a cerut Parlamentului organizarea unei sesiuni extraordinare pentru a începe procedura de suspendare a lui Iohannis, aflat în prezent ilegal la Cotroceni.
Liderii formațiunii politice spun că toți cei 91 de parlamentari ai partidului au semnat deja pentru suspendare, însă este nevoie și de voturile celor din SOS și POT.
În total, cele trei partide au 162 de parlamentari. Din păcate, nu au numărul necesar de voturi pentru suuspendarea lui Iohannis. Legea prevede faptul că este nevoie de jumătate plus unu din numărul total de parlamentari, adică cel puțin 233.
Pe de altă parte, PSD, PNL și ungurii spun că nu vor vota o astfel de inițiativă, semn că cele trei partide sunt la mâna președintelui.