USR și PNL NU DORESC ca românii să afle despre sursele de bani din ONG-urile lor
Plenul Senatul a votat, luni, o iniţiativă legislativă care obligă ONG-urile să întocmească o listă care să evidenţieze toate veniturile şi sursele de finanţare ale acestora, indiferent de provenienţa lor.
USR anunţă că a votat împotriva proiectului şi spune că ”este scandalos că, la 8 ani distanţă după ce Liviu Dragnea cerea acelaşi lucru, PSD a putut vota chiar şi în comisii, alături de AUR, măsuri împotriva societăţii civile”.
Potrivit USR, acţiunea PSD-AUR este un act iliberal, după modele similare din ţări precum Rusia, Belarus, Georgia sau Ungaria lui Viktor Orban. AUR a transmis că este ”un prim pas important pentru creşterea transparenţei”. Proiectul merge la Camera Deputaţilor, for decizional în acest caz.
CITEȘTE ȘI Vestea care a șocat-o pe Viorica de la Clejani – ,,Nu pot să cred că Margherita,,
Uniunea Europeană solicită transparență din partea ONG-urilor cu privire la finanțarea lor, aceste reguli vizând în mod specific ONG-urile care primesc fonduri UE sau care desfășoară activități de lobby direct în instituțiile europene.
În urma controlului politic intens de după scandalul „Qatargate” din 2022, UE a înăsprit progresiv mecanismele de monitorizare.

