Neregulile constatate de auditorii financiari la Primăria Topliceni
Controalele făcute în 2016 de inspectorii Camerei de Conturi Buzău la mai multe unități administrative din județ au scos la iveală nereguli grave și prejudicii ale bugetului primăriilor veriricate de zeci de milioane de lei. În această situație intră, fără doar și poate și Prmăria Topliceni, unde acțiunea de audit de anul trecut a evidențiat mai multe fapte cel puțin ciudate.
De exemplu, auditorii financiari au constatat că în anul 2015, Primăria Topliceni ar fi achitat suma de aproximativ 500 de milioane de lei vechi pentru lucrări de încărcat şi transportat pământ din aluviuni în urma inundaţiilor din anul respectiv. Numai că în 2015 comuna nu a fost afectată de astfel de fenomene, ci cu un an înainte. „În anul 2015, UATC Topliceni a plătit nelegal unui număr de trei societăţi comerciale (SC Socrat Martop Trans SRL Râmnicu Sărat, SC Valomax Trans 2014 SRL şi SC Transcom Muntenia Topliceni), suma totală de 48 mii lei reprezentând contravaloarea unor lucrări de încărcat şi transportat 2.094 tone de pământ din aluviuni, pentru îndepărtarea efectelor inundaţiilor în anul 2015, înscrise nejustificat în situaţiile de lucrări, în condiţiile în care, în anul respectiv nu s-au înregistrat astfel de fenomene în comuna Topliceni.
CITEȘTE ȘI:Întrebări fără răspuns sau ce NU VOR autoritățile buzoiene ca noi să aflăm
La suma de 48 mii lei se adaugă dobânzi penalizatoare de 1 mii lei“, se precizează în sinteza rezultatelor acţiunii de audit financiar. Suma nu este foarte mare, însă nici de neglijat, iar auditorii financiari au dispus recuperarea banilor pe care Primăria lui Viorel Panţuru i-ar fi plătit celor trei firme pentru lucrări neefectuate de fapt, dar şi dobânzile penalizatoare, calculate până la data recuperării prejudiciului. În plus, reprezentanţii Camerei de Conturi au descoperit că entitatea nu a evaluat şi înregistrat valoric în contabilitate imobilizările corporale de natura terenurilor din categoria de folosinţă ,,păşuni, islazuri comunale”, în suprafaţă totală de 3.228.600 m.p. Mai exact, este vorba despre peste 300 de hectare, în timpul auditului entitatea înregistrând în evidenţa contabilă creşterile valorice rezultate din acţiunea de evaluare/reevaluare a activelor fixe corporale în sumă de 1.134.000 lei.
„În perioada 2014-2015, UATC Topliceni nu a stabilit, evidenţiat şi încasat venituri estimate la suma de 72 mii lei reprezentând impozit pe terenurile situate în intravilanul sau extravilanul localităţii, datorat de persoanele fizice şi juridice care au în proprietate astfel de terenuri. Pentru neplata la termen a acestor venituri au fost calculate majorări de întârziere în sumă de 20 mii lei. Entitatea nu a calculat, înregistrat şi nu a încasat venituri în sumă de 3 mii lei (inclusiv accesorii), datorate de Companiade Apă SA Buzău, calculate pe perioada 2011 – 2016, reprezentând taxă pe clădire pentru spaţiul ocupat în incinta Căminului Cultural Topliceni. În anul 2015, entitatea a plătit societăţii SC Dani Building SRL Bucureşti suma de 132 mii lei, pentru elaborarea unui număr de patru studii topografice/ hidrologice/geotehnice/de evaluare a riscurilor, necesare pentru reactualizarea planului urbanistic general al comunei Topliceni. Pentru un număr de două studii (de evaluare a riscului şi studii hidrogeologice), pentru care s-a plătit suma de 31 mii lei, entitatea nu a făcut dovada că aceste studii sunt necesare pentru reactualizarea planului urbanistic general al comunei Topliceni. La suma de 31 mii lei se adaugă dobânzi în valoare de 3 mii lei“, se mai precizează în sinteza acţiunii de control.„