Anchete

Zeii atribuirii contractelor de asfaltare în județul Buzău – Filiera Stoica – Robu – Ghhiveciu

O grupare infracțională organizată, cu ramificații în Buzău, pare că a condus, o bună perioadă de timp, Ministerul Dezvoltării, prin secretarul de stat , Alexandru Soica.

În anul 2022, în plină pandemie, fostul pușcăriabil condamnat definitiv la trei ani de închisoare cu suspendare pentru acuzația de instigare la infracțiunea de abuz în serviciu contra intereselor persoanelor , în anul 2011.

Alături de acesta au mai fost trimiși în judecată fostul director al Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Buzău Nicolae Costache, membru în Comisia Județeană Buzău pentru stabilirea dreptului de proprietate privată asupra terenurilor, și șeful Compartimentului de Cadastru și Agricultură din cadrul Primăriei comunei Merei, județul Buzău, Dumitru Borcan, membru în Comisia Locală Merei pentru aplicarea legilor fondului funciar.

După puțin timp de la preluarea mandatului de secretar de stat la Ministerul Dezvoltării, Alexandru Stoica a direcționat către primăria Pănătău, condusă de tatăl său, bani , fără ca acestuia să i se pară ilegal, imoral sau să aibă vreo problemă cu acest lucru.

Mai mult, Stoica senior a spus, la acea vreme, pentru publicația puterea, faptul că ,,este o normalitate ca fiul să își ajute tatăl la greu,,.

,,Nu este normal să-și ajute tatăl? Dumneavoastră nu v-ați ajutat tatăl? Nu este bine că se dezvoltă comuna și aduce bani în comună? Ați fost vreodată la Pănătău. Suntem cea mai bogată comună din județ, ca să nu zic din țară.

Sunt doar 5 firme ce se ocupă de construcții în județ: Ghiveciu, Dobrică și încă câțiva. Este mai bine să ne facă lucrările străinii? Forța de muncă este o problemă mare.

Este adevărat că fiul meu a dat bani pentru comuna noastră, dar ce este în neregulă cu asta, atâta timp cât se dezvoltă comuna?”, a declarat Nicolae Stoica, pentru Puterea.ro.

Ulterior, în timpul mandatului lui Stoica la Ministerul Dezvoltării, un beneficiar permanent al banilor a fost finul său, Marian Ghiveciu, patronul controversatei firme Mega Edil SRL, abonată la banii publici.

La propunerea Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Guvernul a alocat, în ședința din 26.10.2022, 726.600 mii de lei, din Fondul de rezervă bugetară, pentru 3.080 de unități administrativ-teritoriale.

Fondurile au fost alocate la solicitarea autorităților locale, prin Instituțiile Prefecților și Consiliile Județene din fiecare județ, pentru asigurarea cheltuielilor de funcționare și dezvoltare ale autorităților administrației publice locale, cheltuieli care necesită a fi efectuate până la sfârșitul anului 2022.

Prin proiectele de hotărâre transmise s-au solicitat sume pentru unitățile administrativ-teritoriale pentru care nu a fost posibilă, din bugetele proprii, finanțarea pentru unele categorii de cheltuieli de strictă necesitate precum cheltuieli de funcţionare (salarii, iluminat public, salubritate etc.), sentințe, cofinanțarea proiectelor, asigurarea cu energie termică a instituțiilor publice, corecții financiare, cheltuieli de capital, cât şi alte cheltuieli neprevăzute, conform bursa.ro.

În aceste condiții, județul Buzău a beneficiat la acea vreme de suma de 25.700.000 lei, care au fost distribuite către cele 83 de UAT-uri.

Neam de combinații

Un aspect mai puțin știut de buzoieni și nu numai este faptul că fiul primarului din Pănătău, Alexandru Marcel Stoica, este fratele Roxanei Robu, fosta secretară a fostului președinte al Consiliului Județean Buzău, Petre Emanoil Neagu, respectiv, cumnatul lui Sorin Robu de la DRDP Buzău și nașul infractorului Marian Ghiveciu.

Pentru că neamurile între neamuri se ajută, Sorin Robu, prin DRDP Buzău, direcție luată ,,pe semnătură,, i-a construit special lui Ghiveciu o alveolă de acces , de pe șoseaua Ploiești către firma sa, facilitate pe care nicio altă societate din zonă nu a avut-o.

Revenind la anul 2022, Stoica a direcționat către conturile primăriei Pănătău, condusă de tatăl său, suma de 15 miliarde de lei vechi, în condițiile în care localitatea este una dintre cele mai mici din județ, fiind situată într-o zonă mai puțin accesibilă, departe de ochii potențialilor curioși.

La acea vreme ,sursele ne-au confirmat că banii alocați de minister pentru primăria Glodeanu Siliștea, ar fi ajuns în conturile firmei Mega Edil SRL, fostă Corleone SRL, deținută de pușcăriabilul Ghiveciu, finul lui Stoica, în contul unor lucrări de asfaltare nechitate de beneficiar.

Cine este ,,regele asfaltului,, din Buzău care controlează atribuirile de licitații

Marian Ghiveciu a fost trimis în judecată de procurorii PÎCCJ, pentru că, în perioada în care a fost parlamentar, a omis sau a trecut greșit în declarațiile de avere și interese, bunuri, terenuri sau acțiuni la firme.

Instanța supremă a stabilit în ziua în care magistrații ÎCCJ trebuiau să pronunțe o sentință definitivă și irevocabilă, repunerea pe rol a dosarului de fals în declarații a fostului deputat Marian Ghiveciu, în urma cererei apărării de invocare a efectelor deciziei Curții Constituționale a României privind prescripția specială.

Înfiinţată în octombrie 2004, societatea MEGA EDIL SRL a raportat pentru anul 2020 un număr mediu de 119 angajaţi, profit net de 9.081.393 lei, la o cifră de afaceri de 84.411.185 lei (faţă de 61.619.299 lei în 2019 şi 19.141.684 lei în 2018), datorii de 26.902.561 lei şi active circulante de 43.723.058 lei, din care creanţe de 36.099.999 lei.

CITEȘTE ȘI Drum ,,cosmetizat,, de o firmă din Râmnicu Sărat, distrus la prima ploaie

Firma lui Ghiveciu este , practic, lipită la banii publici, având lucrări, mai mult sau mai puțin calitative la Tisău, Luciu, Țintești, Padina ,Pietroasele, Pogoanele , Stâlpu, Chiliile, Amaru, Merei sau Glodeanu Sărat.

Mega Edil se ocupă cu închirierea utilajelor de construcții, întreținerea drumurilor publice, transport de agregate, deszăpezire sau asfaltare.

De menționat că utilajele acestuia au ,,reparat,, DN22, sub oblăduirea DRDP Buzău, iar lucrarea este sub orice critică și prost executată.

De exemplu, SC Mega Edil SRL, a avut numai în perioada 2011 – 2014 cel puțin 10 contracte cu autorităţi publice, cu o valoare aproximativa de peste 50 milioane lei, SC Classic Prompt Construct SRL, tot din Buzău precum și legăturile cu firma neamțului Reinhold Karl Grossmann, preluată de Florin Munteanu si Florin Ilie Drăgan, implicat în mega-scandalul cu inginerii financiare și contracte dubioase de la Merei (acolo unde intitulatul mafiot Ghiveciu a păcălit 32 de proprietari de teren, fapte care i-au adus doar 3 ani de condamnare cu suspendare.

În viitorul episod vom vorbi despre escrocheriile DRDP Buzău – Mega Edil și cum atribuie gruparea infracțională contractele de lucrări în zona de competență a DRDP Buzău.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *